Výročí 17. prosince 1944 :: LeteckeMuzeum.eu

Výročí 17. prosince 1944

18.12.2010 12:11

Dne 17. prosince 2010 uplynulo 66 let od největší letecké bitvy, která se odehrála nad našim územím v průběhu II. světové války.

17. prosince 1944 válka v Evropě už trvala pátým rokem. Stále a bezohledně ovlivňovala milióny lidských osudů a ani blížící se vánoce na tom neměly nic změnit. Právě na zlatou adventní neděli naplánovalo velení amerického strategického letectva další velký nálet.

Toho   dne   odstartovalo   z  jižní     Itálie ze  13 letišť 15. americké letecké armády 527 těžkých čtyřmotorových bombardérů B-17 Flying Fortess a   B-24 Liberator v doprovodu 300   stíhaček P-38 Lighting a P-51 Mustang. Cílem této mohutné letecké formace bylo bombardování a zničení továren na výrobu syntetických paliv v Odertalu a Blechhammeru Nord a Süd v nynějším Polsku. Nad jugoslávským pobřežím bombardéry vytvořily tři skupiny pro útok na jednotlivé cíle. Jakmile byly americké svazy zachyceny radiolokátory Freya na Istrijském poloostrově, spustili Němci poplach.

15.USAAF                            JG 300

Při přeletu nad našim územím v oblasti mezi Olomoucí a Přerovem byl jeden z bombardovacích svazů napaden německými stíhači, kteří proti němu odstartovali ze vzdálených letišť až z okolí Berlína. Jednalo se přibližně o 100 stíhacích     letadel       typu       Messerschmitt     Bf 109 G a    Focke-Wulf   Fw 190 A   elitní stíhací eskadry JG 300 „Wilde Sau“  určené   k   obraně   Říše.

V následné bitvě, která se na nebi rozhořela a rozšířila se i do prostoru Novojičínska, bylo celkem zničeno na 51 německých stíhaček, 27 amerických letadel a  znamenala ztrátu 222 letců obou bojujících stran.

Německé letectvo utrpělo porážku, která ji dále přiblížila ke konečnému kolapsu. Naproti tomu ztráty 15. USAAF neměly vliv na pokračování bombardovací ofenzívy nad Evropou. Už následující den, 18.12.1944 byl naplánován nový nálet, jehož cílem byl znovu Blechhammer. Tentokrát však Luftwaffe už stejně intenzivně zasáhnout nedokázala…

Do dnešních dnů se nepodařilo objasnit všechny případy sestřelených nebo havarovaných letadel ze 17.12.1944 a někteří piloti jsou i po 66 letech stále nezvěstní.