Umístění pamětní tabulky v Radkově :: LeteckeMuzeum.eu

Umístění pamětní tabulky v Radkově

27.01.2016 14:18

V sobotu 29. prosince 2015 jsme využili neobvykle teplého počasí na toto roční období a udělali jsme si „pracovní“ výlet do Radkova na Opavsku. Našim cílem bylo umístění pamětní tabulky na místě, kde se 17. prosince 1944 zřítila německá stíhačka Messerschmitt Bf 109G-10/R6 (W. Nr. 491286). Její pilot, tehdy 20 letý  Fhr. Dieter Weiss sice stačil v boji poškozený hořící stroj opustit, ale pravděpodobně díky malé výšce se mu padák již dostatečně neotevřel a on tak při nekontrolovaném pádu z nebe zahynul nedaleko dnešní přehradní nádrže Podhradí. Jeho kosterní ostatky byly náhodně nalezeny až v 80-tých létech minulého století. Místo kde byly ostatky německého pilota Dietera Weisse následně převezeny a oficiálně pohřbeny se nám dosud nepodařilo dopátrat.

Samotné místo dopadu stíhačky se nachází v zalesněném svahu nad řekou Moravicí. Tabulku jsme připevnili přímo do skály, kterou zde  padající stroj odkryl. Po pomníčcích v Libhošti, Polouvsí, Hynčicích a Mankovicích tak přibylo další místo související s „Krvavou nedělí“, jenž všem vnímavým poutníkům bude připomínat tragické události z 2. světové války.