Nález další Bf 109 ze 17.12.1944 u Oder :: LeteckeMuzeum.eu

Nález další Bf 109 ze 17.12.1944 u Oder

28.09.2011 20:28

Členům Klubu přátel Suchdolu n.O. – sekce vojenské historie se podařilo najít další místo, kde se za 2. světové války zřítila německá stíhačka. Místo havárie se podařilo lokalizovat po několikaletém úsilí za přispění vzpomínek pamětníků. Stíhací letoun Messerschmitt Bf 109, jehož fragmenty v sobotu 24.9.2011 letečtí nadšenci ze Suchdolu n.O. objevili, byl sestřelen v neděli 17. prosince 1944 v největší letecké bitvě, která se odehrála nad našim územím mezi německou Luftwaffe a americkým letectvem. Jedná se o Messerschmitt Bf 109 G-14 (W.Nr.784 003) s taktickým označením „žlutá 14“, který osudný den pilotoval 23 letý Fw. Harry Weinert (narozen 5.3.1921 v Thiemendorfu) - příslušník 15. Staffel  IV. Gruppe stíhací eskadry JG 300 „Wilde Sau“, startující z letiště Reinsdorf nedaleko Berlína. Pilotovi se tehdy z poškozeného letadla podařilo vyskočit na padáku a skončil tak jen s drobnými škrábanci ve větvích vrby v zátočině řeky Odry pod Pohořským kopcem nedaleko Oder. Jeho stroj se zabořil dále do svahu nad oderskými rybníky cca 1 km Jihovýchodně od něho. Podle vzpomínek pamětníků se k tomuto německému letci váže příhoda, kdy se místní němečtí občané na něj vrhli s klacky v rukou, v domnění, že se jedná o amerického letce. Z utrpěného šoku se pak Harry Weinert zotavoval v hostinci v Mankovicích, kde místním vyprávěl jak byl Američany sestřelen. Ten den měl tento pilot opravdu velké štěstí, které ho však při jednom z dalších bojových nasazení nad Německem zcela opustilo. Dne 21.3.1945 zahynul v leteckém boji nad Alperstedtem u Erfurtu, kde byl také pochován.

Trosky Weinertova stroje byly vyzdviženy v neděli 25.9.2011.

Po sobotním terénním průzkumu a vykopané ruční sondě byly na místě havárie objeveny kromě drobných úlomků duralu i ohořelé části z kokpitu stroje. Bylo až překvapivé jak dokonale bylo okolí místa dopadu uklizeno a vlastní kráter zasypán stejnorodou kamenitou zeminou. Hloubkové zaměření magnetometrem však označovalo přítomnost železných fragmentů stroje ještě hlouběji.

V dvoumetrové hloubce se pak podařilo najít téměř kolmo do svahu zaraženou hlaveň 20 mm kanónu Mauser MG 151/20. Po odkopání další vrstvy již jílovité zeminy se vyvanula typická „vůně“ leteckého benzínu a oleje, která všechny přítomné nenechala ani trochu na pochybách, že přední motorová část Weinertova stroje je i po téměř 67 letech od havárie stále na svém místě. Zde však již musela nastoupit výkopová technika, kterou se podařilo zajistit až na další den.

Krásné nedělní ráno bylo plné očekávání a příjezd bagru se zdál být nekonečným. Nicméně v 8.30 hod byl výkop zahájen. Po odebrání další půl metrové vrstvy jílu lžíce bagru narazila na část pravé  podvozkové nohy a v zápětí i na hliníkový blok motoru DB 605A.

Za chvíli je vidět, že motor, který prošel mocnou vrstvou kamenité půdy bude značně rozbitý, a že následné dílo zkázy dokonal oheň. Po odkopání části motoru bylo možno s překvapením říci, že oba 13 mm kulomety MG 131, původně umístěné nad motorem, jsou kupodivu na svém místě. Po zběžném očistění bylo možno konstatovat, že levý MG 131 nese výrobní číslo - W. Nr. 80656 a kód výrobce - dov - byl tedy zkompletován opravdu nedaleko - ve Zbrojovce Brno v závodě Vsetín (pozn. části těchto leteckých kulometů – konkrétně „synchronizátor střelby“ byl vyráběn v letech 1944 - 1945 i v Novém Jičíně firmou „Libchsner und Seidlmann“). Druhý z kulometů - levý - je označen výrobním číslem W. Nr. 10768 s kódovým označením – gal (výrobce zatím blíže neidentifikován). Podle nálezových okolností je zřejmé, že šel stroj do země „po zádech“.

Poslední části Bf 109 byl reduktor s vrtulovou hlavou, který se nacházel v hloubce 4 m. Po očistění odlomených částí klikové hřídele motoru DB 605 bylo možno rozluštit číslo 00708008 (což by mělo korespondovat i s  W. Nr. motoru) a kód výrobce bxb - lze tedy předpokládat, že jde o „Mercedes“ vyrobený u nás v Plzeňské Škodovce. Další bližší údaje se snad podaří zjistit po celkovém vyčištění trosek stíhačky.

Nalezené fragmenty Weinertovy Bf 109 nalezené u Oder budou co nejdříve po očištění a konzervaci vystaveny v nových prostorách Muzea městyse v Suchdole n.O.

Po Mankovicích, Hynčicích, Libhošti, Polouvsí a Odrách – Skřivánčí ul. se jedná o další nalezený německý válečný stroj, který byl ztracen nad Novojičínskem v bitvě 17.12.1944 známé též jako „Krvavá neděle“. Této letecké bitvě a jejím přímým aktérům je věnována rozsáhlá a na severní Moravě ojedinělá letecká expozice Muzea městyse v Suchdole n.O., k jejímuž  zhlédnutí jsou všichni zájemci o válečnou historií a letectví srdečně zváni.

Fotografie k článku:

Vyzdvižení:

Čištění a konzervace:

Dobové fotografie Bf 109: