Il-2 Šturmovik z Osoblažska - 21.3.1945 :: LeteckeMuzeum.eu

Il-2 Šturmovik z Osoblažska - 21.3.1945

26.08.2021 10:24

Začátkem srpna 2021 proběhla českými médii a sdělovacími prostředky zájem budící zpráva o vyzdvižení trosek sovětského bitevního letounu Il-2 Šturmovik na Osoblažsku, který zde havaroval v průběhu osvobozovacích bojů na konci 2. světové války.

Trosky legendárního Šturmoviku objevili v obci Bohušov - místní části Karlov v dubnu tohoto roku dva místní hledači a nadšenci pro historii zdejšího poněkud zapomenutého regionu. O svém velkém životním objevu následně informovali regionální paměťové instituce - Slezské zemské muzeum v Opavě a naše letecké muzeum v Suchdole nad Odrou. V dané věci jsme tedy začali spolupracovat s místní samosprávou obce Osoblaha a Bohušov, nálezci a místními osoblažskými muzejníky a řešit veškerou administrativní a technickou přípravu celé akce, která byla následně realizována ve dnech 6. a 7.8.2021 se skvělým výsledkem a badatelským úspěchem. Práce to nebyla jednoduchá jak pro muzejníky, strojníka výkopové techniky, ale i pro Policii ČR a pyrotechniky Pyrotechnické služby, kteří svým profesionálním přístupem a asistencí řešili nebezpečné dědictví v podobě nalezené palubní munice ráže 7.62 mm, 12,7 a 23 mm, ale především 9 ks leteckých pum AO -10. Nálezové okolnosti zjištěné při podrobném terénním průzkumu na místě havárie letadla přinesly badatelsky a historicky velmi cenné informace pro další pátrání a objasnění této dnes již zapomenuté válečné havárie bitevního stroje i jeho posádky.

Díky tomu již v současnosti známe identitu jak havarovaného sovětského letadla, tak i jména letců. Dle výrobního čísla leteckého motoru Mikulin AM - 38, vyzdviženého z hloubky 4 m, se podařilo z ruských archivních dokumentů z Centrálního archivu Ministerstva obrany Ruské federace v Podolsku zjistit, že se jednalo o ztrátu šturmoviku 893. bitevního leteckého pluku 3 bitevního korpusu náležejícímu k 2 letecké armádě s touto posádkou:

- pilot staršij lejtěnant Michajl Frolovič Šutěnko (nar. 1919)
- palubní střelec-radista staršina Ivan Těrěntěvič Zubarev (nar. 1921)

Pilot nadporučík Šutěnko, jako 3 x vyznamenaný letec a velitel eskadrily 893 ŠAP, podle všeho v troskách šturmoviku zahynul, střelec-radista staršina Zubarev vyskočil na padáku a byl následně zajat Němci. Po té byl osvobozen vlastními vojáky RA a žil ještě v roce 1985, kdy byl dle záznamů jako válečný veterán vyznamenán Řádem vlastenecké války - II. stupně. Pokud by tedy ještě dnes žil měl by letos rovných 100 let. Jejich šturmovik byl patrně sestřelen německým Flakem. Sestřel a havárie se odehrála dne 21.3.1945.

Další pátrání ještě stále probíhá a jsou prověřovány ruské i německé zdroje. O nálezu a zjištěných skutečnostech byli informováni zástupci Ruské federace. Nalezené kosterní ostatky letce budou antropologicky zkoumány na Masarykově univerzitě v Brně a následně předány zástupcům Ruské federace k pietnímu pohřbení na válečném pohřebišti RA, v souladu s naší platnou legislativou i mezinárodními dohodami. Cílem je najít a informovat i rodinné příslušníky padlého letce. Nalezené fragmenty letounu přešly dle dohody do vlastnictví obce Osoblaha, kde po odborném restaurování budou veřejnosti prezentovány včetně zjištěných historických informací v místním muzeu. O dalších zjištěných podrobnostech vás budeme následně rádi informovat. (Více info na: Letecká badatelna (leteckabadatelna.cz))

Videodokumenty:

Studio ČT24 8.8.2015 - Zkoumání nalezených trosek sovětského letounu (cca od 38 min)

Studio ČT24 8.8.2015 - Životní nález zaznamenala dvojice nadšenců z Osoblažska

Články:

Blesk 9.8.2021 - Unikátní nález: V lese u Osoblahy našli bitevník z války i s ostatky posádky