Další krok k objasnění případu z Kylešovic :: LeteckeMuzeum.eu

Další krok k objasnění případu z Kylešovic

25.10.2013 20:04

Dne 20.10.2013 jsme poprvé čistili a evidovali vyzdvižené části Pe-2. Hlavním úkolem pro nás bylo zjištění výrobního čísla motoru, protože pouze to nás mohlo posunout dál v našem bádání.

Nejdříve jsme zkoumali dynamo zaklíněné mezi válci. Naneštěstí plocha, kde mohlo být číslo vyražené, byla zcela nečitelná. Proto nám nezbývalo nic jiného, než se pokusit ho nalézt přímo uvnitř motoru. K tomuto zkoumání nám pomohl proražený otvor v olejové vaně a částečně rozbitý kryt reduktoru.  Po několikahodinové práci se nám podařilo přečíst aspoň poslední čtyřčíslí – 5388, vyražené na objímce u reduktorového kola. Úspěšnější jsme však byli při zkoumání dna pístu, kdy se nám už podařilo přečíst číslo celé: 42-5388!

Konečně tak máme k dispozici údaj, který už může objasnit osud sestřelené Pe-2 u Kylešovic. Číslo už bylo zasláno do Ruska a my nyní netrpělivě čekáme na odpověď.

Další fotografie k článku: